Back to all posts
Posted on

Livingstone Academic & Athletic Awards Ceremony Live Stream Available!

Livingstone School student awards recipients were honoured at the annual Awards Night on June 24! The live stream link has been sent to student emails for viewing.  Congratulations to all the award recipients and special thank you to the sponsors who continue to support student success at Livingstone!

ACADEMIC AWARDS

English Awards

Grade 7 Honours:  Breanna Clifton, Emmerson Duff-Meadows, Madison Grandoni, Paige Rast, Owen Smith, Natalee Smyth, Ruby Spranza  Grade 7 Award:  Madison Grandoni

Grade 8 Honours:  Aniston Hubley, Sophie Lynch-Staunton, Jonah MacGarva, Mackinley Mallard, Payton Pharis, Hannah Robbins, Sawyer Sawatzky, Catherine Yagos, Daniel Young  Grade 8 Award:  Mackinley Mallard

Grade 9 Honours:

Rylan Driedger, Bronwyn Gelber, Coral Pichurski, Brady Rast, Pere Salgot Horta, Sarah Yagos  Grade 9 Award:  Bronwyn Gelber

English 10-1 Honours:  Ronan Gelber, Josh MacGarva, Mackenzie Mosby, Peter Robbins, Cole Tkachuk English 10-1 Award:  Ronan Gelber

English 20-1 Honours:  Mathias Lynch-Staunton, Indie MacGarva, Nathan Milford  English 20-1 Award: Indie MacGarva

English 30-1 Honours:  Taya Clifton, Mathias Lynch-Staunton, Indie MacGarva, Nathan Milford, Alina Pharis  English 30-1 Award:  Indie MacGarva

Mathematics Awards

Grade 7 Honours:  Breanna Clifton, Chase Cardno, Emmerson Duff-Meadows, Madison Grandoni, Ruan Peterson, Paige Rast, Owen Smith, Natalee Smyth, Shawn Smyth, Ruby Spranza, Jaylyn Wilson Grade 7 Award:  Owen Smith & Madison Grandoni

Grade 8 Honours:  Quynlen Darragh, Caitlin Kuzyk, Sophie Lynch-Staunton, Jonah MacGarva, Mackinley Mallard, Payton Pharis, Hanna Robbins, Sawyer Sawatzky, Joslyn Still, Ryatt Thomson, Catherine Yagos, Daniel Young  Grade 8 Award:  Sawyer Sawatzky

Grade 9 Honours:  Rylan Driedger, Bronwyn Gelber, Alec Morado, Brady Rast, Waci Thomson, Katie Wadstein, Sarah Yagos  Grade 9 Award:  Bronwyn Gelber

Math 10C Honours:  Ronan Gelber, Josh MacGarva, Peter Robbins, Cole Tkachuk  Math 10C Award:  Ronan Gelber

Math 20-1 Honours:  Kennedy Blakey, Mathias Lynch-Staunton, Indie MacGarva,  Math 20-1 Award:  Mathias Lynch Staunton

Math 20-3 Honours, Libby Attaway, Carley Graf, Isaac Loseth  Math20-3 Award:  Carley Graf

Math 30-3 Award:  Carley Graf, Frankie Love  Math 30-3 Award Carley Graf

Math 30-1 Honours:  Kennedy Blakey, Gus Halibert, Mathias Lynch-Staunton, Indie MacGarva, Nathan Milford, Ola Newrick  Math 30-1 Award:  Nathan Milford

Science Awards

Grade 7 Honours:  Felicity Bueckert, Chase Cardno, Breanna Clifton, Emmerson Duff-Meadlows, Madison Grandoni, Ansley Harriott, Ella Hollingshead, Nevaeh MacKinnon, Ruan Peterson, Ryder Poulin, Paige Rast, Owen Smith, Natalee Smyth, Shawn Smyth, Ruby Spranza, Jaylyn Wilson Grade 7 Award:  Madison Grandoni

Grade 8 Honours:  Gage HOgg, Aniston Hubley, Caitlin Kuzyk, Sophie Lynch-Staunton, Jonah MacGarva, Mackinley Mallard, Payton Pharis, Hannah Robbins, Sawyer Sawatzky, Catherine Yagos, Daniel Young  Grade 8 Award:  Sawyer Sawatzky, Payton Pharis

Grade 9 Honours:  Rylan Driedger, Bronwyn Gelber, Leo King, Alec Morado, Brady Rast, Katie Wadstein, Sarah Yagos  Grade 9 Award:  Bronwyn Gelber

Science 10 Honours:  Carmen Bechtold, Ronan Gelber, Josh MacGarva, Alma Martinez, Mackenzie Mosby, Peter Robbins, Ryan Smith, Cole Rkachuk  Science 10 Award:  Ronan Gelber

Chemistry 20 Honours:  Kennedy Blakey, Gus Halibert, Danielle Hann, Mathias Lynch-Staunton, Indie MacGarva, Nathan Milford, Ola Newrick, Alina Pharis  Chemistry 20 Award:  Mathias Lynch-Staunton

Chemistry 30 Honours:  Kennedy Blakey, Raya Clifton, Gus Halibert, Danielle Hann, Regan Kuzyk, Mathias Lynch-Staunton, Indie MacGarva, Nathan Milford, Ola Newrick, Alina Pharis  Chemistry 30 Award:  Nathan Milford

Social Studies Awards

Grade 7 Honours:  Breanna Clifton, Emmerson Duff-Meadows, Madison Grandoni, Ainsley Harriott, Paige Rast, Owen Smith, Natalee Smyth, Ruby Spranza  Grade 7 Award:  Madison Grandoni

Grade 8 Honours:  Quynlen Darragh, Aniston Hubley, Sophie Lynch-Staunton, Jonah MacGarva, Mackinley Mallard, Payton Pharis, Hannah Robbins, Sawyer Sawatzky, Catherine Yagos, Daniel Young Grade 8 Award:  Catherine Yagos

Grade 9 Honours:  Rylan Driedger, Bronwin Gelber, Coral Pichurski, Brady Rast, Katie WAdstein, Sarah Yagos   Grade 9 Award:  Bronwyn Gelber

Social Studies 10-1 Honours:  Carmen Bechtold, Ronan Gelber, Josh MacGarva, Alma Martinez, Peter Robbins, Jaron Scotton, Brooklyn Simms-Defrancesco, Ryan Smyth, Cole Tkachuk  Social St. 10-1 Award:  Ronan Gelber

Social 10-2 Honours & Award:  Kenzie Devlin

Social St. 20-2 Honours:  Justin Schweb, Logan Sekella  Social St. 20-2 Award:  Logan Sekella

Social St. 30-2 Honours & Award:  Justin Schweb

Grade 7 Merit: Axel Safranka

Grade 8 Merit:  Hannah Robbins

Grade 9 Merit:  Tristan Ewen

Grade 10 Merit:  Rayne Smyke

Grade 11 Merit:  Emily Emblau

Grade 12 Merit:  Nicole Keeler

Grade 7 Highest Academic Average: Madison Grandoni

Grade 8 Highest Academic Average:  Mackinley Mallard

Grade 9 Highest Academic Average:  Bronwyn Gelber

Grade 10 Highest Academic Average:  Ronan Gelber

Grade 11 Highest Academic Average:  Mathias Lynch-Staunton

Grade 12 Highest Academic Average:  Nathan Milford

DeCock Family Award for Exemplary Character:  Coral Pichurski

Jr. High Citizenship:  Coral Pichurski

Sr. High Citizenship:  Gus Halibert

Emerging Artist:  Frankie Love

Olive Srigley Award:  Kennedy Blakey

Connelly Family Award:  Indie MacGarva

C.U.P.E. Local 2133 Award:  Logan Sekella

Erickson & Sons Trade Scholarship:  Hunter Olsen

Livingstone Academic Hustle Award:  Ola Newrick

Riversdale Resources Scholarship:  Nathan Milford

STEM Scholarship:  Regan Kuzyk, Mathias Lynch-Staunton, Alina Pharis, Danielle Hann

LRSD Grade 12 Academic Award:  Nathan Milford

Governor General's Bronze Medal:  Madison Harrison

ATHLETIC AWARDS

Cross Country

Junior Hustle:  Brody Harriot, Ainsley Harriott

Senior MVP:  Nathan Milford, Ronan Gelber

Volleyball Junior B

Most Improved Player:  Felicity Bueckert

Sportsmanship:  Nevaeh MacKinnon

MVP:  Ainsley Harriott

Volleyball Junior A

Most Improved Player:  Sophie Lynch-Staunton

Hustle:  Bronwyn Gelber

Sportsmanship:  Aniston Hubley

MVP:  Waci Thomson

Volleyball Junior Boys

Most Improved Player:  Austin Hartgerink

Hustle:  Payton Pharis

MVP:  Brady Rast, Anthony Yagos

Volleyball Senior Girls

Most Improved Player:  Taya Clifton

Hustle: Rayne Smyke

Sportsmanship:  Regan Kuzyk

MVP:  Frankie Love

Volleyball Senior Boys

Most Improved Player:  Mathias Lynch-Staunton, Matthew Erickson

MVP:  Nathan Milford, Ronan Gelber

Basketball Junior B Girls

Most Improved Player: Natalee Smyth

Hustle:  Ava Jessen

Sportmanship:  Paige Rast

MVP:  Naoise Gelber

Basketball Junior A Girls

Most Improved Player:  Felicity Beuckert

Hustle:  Bronwyn Gelber

MVP:  Morgan Dingreville

Basketball Junior B Boys

Most Improved Player:  River Clark

Sportsmanship:  Junior Mosby

Hustle:  Alex Yagos

MVP:  Owen Olsen

Basketball Junior A Boys

Most Improved Player:  Daniel Young

Hustle:  Jonah MacGarva

MVP Offence:  Anthony Yagos

MVP Defence:  Payton Pharis

Basketball Senior Boys

Most Improved Player:  Mathias Lynch-Staunton

Hustle:  Ronan Gelber

MVP:  Joseph Lowry & Logan Olsen

Livingstone Ski Academy

Most Improved:  Hannah Robbins

Most Improved:  Monte Bueckert

Spirit of LSA:  Mathias Lynch-Staunton & Alina Pharis

Athletes of the Year

Junior Female:  Bronwyn Gelber

Junior Male:  Payton Pharis

Senior Female:  Regan Kuzyk

Senior Male:  Ronan Gelber

Thank you to our amazing sponsors for their generosity!

Anatum Ecological Consulting, Burmis Consulting, C.U.P.E. Local 2133, Castleview Chapter #21, The Connelly Family, Cowley Lions, The DeCock Family, Erickson & Sons Construction, The Hilliard Family, LHS Sports Booster Club, Livingstone Parents Association, Lundbreck Citizens Council, LRSD Board of Trustees, Maycroft Community Hall Association, Patton Park Society, Pieridae Energy, Riversdale Resources, Village of Cowley, Westcastle Motors, Clara Yagos

 

 

Prev Post Next Post